Na plinohramu je več ventilov. Nič ni narobe, če zapremo vse.
Bistveno pa je zapreti ventil za odvzem plinaste faze na plinohramu.
Kot razvidno na spodnji sliki se ventil zapre na način, da v desno zavrtimo modro obarvani zasun označen s črko B.
Poleg zapiranja ventila, je lahko dodaten varnostni ukrep obvezno šele po zapiranju ventila še odvijačenje gibljive cevi (ločitev od plinohrama), ki je privijačena na mesto z oznako C.
Butan plin posluje na način, ki vsem uporabnikom zagotavlja varno, zanesljivo in okolju prijazno oskrbo z utekočinjenim naftnim plinom. V tem smislu odgovorno ravnamo z vsemi segmenti ponudbe ter dosledno spoštujemo vse zakonske predpise, ki se nanašajo na varno uporabo in delo z utekočinjenim naftnim plinom. Skrbimo za redna izobraževanja in osveščanje tako zaposlenih kot tudi dostavljavcev plina, inštalaterjev, pooblaščenih prodajalcev ter končnih uporabnikov.
Skrb za varnost je integrirana v vsa področja našega poslovanja, med drugim tudi v podporne storitve za kupce. Ob vsaki dostavi plina v jeklenkah na dom strokovno usposobljen dostavljavec lahko priklopi jeklenko in zamenja tesnilo. Ob vsakem polnjenju plinohrama strokovno usposobljen dostavljavec preveri plinsko neprepustnost vseh spojev – cevi, navojev ter regulatorjev. V primeru, da vendarle pride do napak ali puščanj, posreduje posebna služba za intervencije.
Uporaba plina je ob upoštevanju osnovnih pravil popolnoma varna.
Za pravilno, ekonomično in varno delo z UNP, moramo poznati vsaj njegove glavne lastnosti v tekoči in plinasti fazi. Pri prevozu in skladiščenju je v tekočem stanju, za izgorevanje pa je uporaben samo v plinastem stanju.
Pri normalnem obratovanju in pravilni uporabi plinska napeljava in naprave ne predstavljajo nikakršne nevarnosti in nimajo škodljivih vplivov na ljudi in okolico.
Nevarnosti nastanejo v primeru:
Nevarnosti, ki izhajajo iz zgoraj navedenih nepravilnosti so: uhajanje plina, požar, eksplozija, zastrupitev oziroma zadušitev s plini. Obravnavana plinska napeljava mora biti projektirana in izdelana v skladu s Pravilnikom o utekočinjenem naftnem plinu (UNP) Ur.l.RS 22/91. Dela na plinski napeljavi lahko izvajajo le za to usposobljeni in pooblaščeni izvajalci.
Uporabniki morajo biti poučeni o:
Do uhajanja plina lahko pride zaradi:
Po izvedenih delih na plinski instalaciji je potrebno izvesti tlačni preizkus v skladu s Pravilnikom o UNP.
Periodika izvajanja pregledov in preizkusov:
V primeru izbruha požara na plinski napeljavi ali plinskih napravah je potrebno:
Zaporni elementi s katerimi lahko prekinemo dotok plina so:
Požarna varnost mora biti ves čas zagotavljana v skladu z Zakonom o varstvu pred požarom Ur.l.RS 03/07 in podzakonskimi akti. Lokalni požar gasimo z gasilniki na prah ABC, instalacijo in rezervoar pa hladimo z večjo količino vode, ki ima predvsem hladilni učinek. Na mestu, kjer je požar nastal je potrebno nemudoma zamenjati tesnila in izvesti tlačni in tesnostni preizkus, hkrati pa tudi pregledati celotno inštalacijo in po potrebi zamenjati plinsko opremo.
Za preprečitev uhajanja plina upoštevajte naslednje napotke:
Če zaznate vonj po plinu: