Nadzemni plinohrami
Plinska postaja
Lokalno plinsko omrežje je optimalna rešitev za naseljena območja, kjer se za uporabo utekočinjenega naftnega plina odloči več uporabnikov. V takšnih primerih porabo plina merijo plinomeri*, kar vsakemu porabniku v vsakem trenutku omogoča pregled nad porabo in stroški. Plinomer ima lahko tudi vsaka individualna hiša s plinohramom, saj ga enostavno namestimo v posebno omarico ob nadzemnem plinohramu ali na fasado, če je plinohram podzemen.
Prednosti uporabe plinomera:
*Plinomer je priročna merilna naprava za merjenje porabljene količine utekočinjenega naftnega plina. Namestimo ga v posebno omarico, od vira toplote oddaljeno vsaj en meter – pred vsakim plinomerom mora biti vgrajena zaporna pipa. Plinomer umeri ter potrdi Zavod za meroslovje.
Postavitev sistema ogrevanja je enostavna.
Ostanite brez skrbi. Od prvega obiska in svetovanja do izvedbe ter končne dobave plina zanesljivo in kakovostno skrbimo mi.
Postavitev sistema ogrevanja običajno poteka povsem enostavno, v le nekaj korakih:
Poskrbimo za pravilno vzdrževanje.
Pri normalnem obratovanju in pravilni uporabi plinska napeljava in naprave ne predstavljajo nikakršne nevarnosti in nimajo škodljivih vplivov na ljudi in okolico.
Nevarnosti nastanejo v primeru:
Nevarnosti, ki izhajajo iz zgoraj navedenih nepravilnosti so: uhajanje plina, požar, eksplozija, zastrupitev oziroma zadušitev s plini. Obravnavana plinska napeljava mora biti projektirana in izdelana v skladu s Pravilnikom o utekočinjenem naftnem plinu (UNP) Ur.l.RS 22/91. Dela na plinski napeljavi lahko izvajajo le za to usposobljeni in pooblaščeni izvajalci.
Uporabniki morajo biti poučeni o:
Do uhajanja plina lahko pride zaradi:
Po izvedenih delih na plinski instalaciji je potrebno izvesti tlačni preizkus v skladu s Pravilnikom o UNP.
Periodika izvajanja pregledov in preizkusov:
V primeru izbruha požara na plinski napeljavi ali plinskih napravah je potrebno:
1. zapreti dovod plina na glavni plinski požarni pipi, ki je nameščena na mestu vstopa plinskega priključka v objekt ali v neposredni bližini;
2. pričeti z gašenjem;
3. hladiti rezervoar za UNP, če je ta izpostavljen vročini;
4. poklicati gasilce na 112.
Zaporni elementi s katerimi lahko prekinemo dotok plina so:
Požarna varnost mora biti ves čas zagotavljana v skladu z Zakonom o varstvu pred požarom Ur.l.RS 03/07 in podzakonskimi akti. Lokalni požar gasimo z gasilniki na prah ABC, instalacijo in rezervoar pa hladimo z večjo količino vode, ki ima predvsem hladilni učinek. Na mestu, kjer je požar nastal je potrebno nemudoma zamenjati tesnila in izvesti tlačni in tesnostni preizkus, hkrati pa tudi pregledati celotno inštalacijo in po potrebi zamenjati plinsko opremo.
Če zaznate vonj po plinu:
1. takoj ugasnite vse morebitne vire vžiga,
2. odprite okna in vrata,
3. zaprite glavno plinsko požarno pipo,
4. ne vstopajte s prižgano lučjo, vžigalico, cigareto v prostor, kjer je bil zaznan vonj po plinu,
5. ne prižigajte ali ugašajte električnih naprav.
Preverite splošne pogoje za dobavo in odjem plina.