Utekočinjeni naftni plin kot energent enostavno rešuje 4 velike izzive rejcev
Ključni dejavniki uspešne vzreje
Vsak rejec ve, da je stroškovno učinkovita proizvodnja mesa odvisna od doseženih proizvodnih rezultatov. Za doseganje dobrih proizvodnih rezultatov pa je pomembnih več stvari, predvsem kvaliteten en dan star piščanec (s katerim se vzrejni cikel začne), kvalitetna krmila in optimalno pripravljen hlev. Piščancem je potrebno skozi cel rejni turnus omogočiti optimalno klimo - temperaturo, vlago, prezračevanje ter seveda redno opazovati njihovo obnašanje. Kontrolirati je potrebno porabo vode in priraste ter ves čas reje zagotavljati optimalne pogoje, vzdrževati visoke standarde tehnološkega in sanitarnega režima ter čistoče. Uspešnost reje je odvisna od tega, koliko pozornosti rejec nameni celotnemu procesu reje in vsem drobnim detajlom.
1. Enostavno doseganje želene temperature v vseh letnih časih
Zagotavljanje zadostne temperature je v primeru vzreje perutnine zelo pomembno tekom celotnega vzrejnega cikla. Večina rejcev vzreja piščance v tako imenovanih klasičnih objektih. To so zaprti objekti, v katerih so kontrolirani vsi vitalni procesi, potrebni za rejo živali (prezračevanje, ogrevanje, krmljenje, napajanje živali ipd.). Piščanci v začetku vzrejnega cikla potrebujejo temperaturo okoli 34 stopinj, ki pa se nato v nadaljevanju znižuje.
V vrhuncu poletja seveda dogrevanje ni potrebno (ali le v manjši meri), v večjem delu leta pa je potrebno zagotoviti potrebno toplino. V večini tovrstnih objektov so energetsko rešitev poiskali v sistemih, ki uporabljajo kurilno olje ali plin. Uporaba utekočinjenega naftnega plina (UNP) ter razpoložljive opreme - sodobnih plinskih grelcev, lahko celoten proces precej poenostavi ter prispeva k uspešni vzreji piščancev.
Vzreja perutnine v Sloveniji
Prireja perutninskega mesa v Sloveniji je v zadnjem desetletju dosegala okoli 8 % skupne vrednosti kmetijstva, v okviru živinorejske proizvodnje pa okoli 18 %. Prireja perutninskega mesa v Sloveniji je med vsemi vrstami mesa najbolj izvozno usmerjena. V letu 2020 je izvoz perutninskega mesa in izdelkov presegel 31.000 ton.
*Vir: Spletna stran gov.si
2. Dostopnost sodobne opreme
Objekti namenjeni vzreji potrebujejo enakomerno pregreto celotno površino. Dandanes je na voljo veliko različnih seval, ki se uporabijo glede na tip in prostor objekta (t.i. koklje, …). Enostaven način ogrevanja velikih površin in konstantno temperaturo v celotnem območju omogočajo plinski grelci Jet Master. Ker se v prostoru nabira prah od nastila in iz okolja, je za varnost v hlevu priporočljivo celoten gorilnik očistiti. Kako to naredimo, lahko preverite v posnetku.
Uporaba UNP v kmetijstvu
Utekočinjen naftni plin je učinkovit energent za različna področja v kmetijstvu, ne le za perutninsko industrijo. Preverite reference in prednosti različnih rešitev ogrevanja z UNP.Veliko objektov za rejo perutnine je starejših in bo v bližnji
prihodnosti potrebna posodobitev objektov, opreme ter tehnologije ter s tem
prilagoditev podnebnim in ekološkim zahtevam, biovarnosti. Za umestitev
objektov v prostor je potrebno sodelovanje in podpora na državni ravni in v
lokalnih skupnostih – občinah, predvsem pri urejanju postopkov v skladu z zakonskimi
določili.
Gradnja novih farm na
dvoriščih oziroma v strnjenih naseljih ni vedno mogoča oziroma smiselna. Nove
farme na primernih lokacijah so tudi okoljsko bolj sprejemljive, saj
zagotavljajo manjše vplive na okolico.
3. Dostopnost energenta
Lokacije objektov, kjer uporabljamo UNP so običajno na ruralnih območjih, tudi izven strnjenih naselij ipd., kjer ni dostopa do omrežij za npr. zemeljski plin, ustrezne infrastrukture za priklop na električno omrežje ipd. Prav zato je zelo pomembno, da se uporabi vir, ki ga lahko enostavno dostavimo. V trenutnih negotovih razmerah, predstavlja UNP odličnega partnerja kar se tiče zanesljive oskrbe, prav tako pa je pomemben tudi okoljski vidik, saj velja za enega najčistejših fosilnih goriv.
Jureta smo prek televizijskih ekranov spoznali v 10. sezoni priljubljene oddaje MasterChef, v kateri nas je navdušil s svojo veliko željo po osvajanju…
Preberite večS 1. 1. 2025 bo prišel v veljavo nov cenik vzdrževanja mehovnih plinomerov oz. števčnin in določenih stroškov, ki nastanejo ob ustavitvi distribucije ali…
Preberite več